English | Arama | İletişim

Dermatoloji

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

DERMATOLOJİ ANABİLİM DALI

 

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı hem uzman hem de tıp öğrencisi eğitimine verdiği önem dışında, bu alanda oluşan gelişmeleri izleyerek tanı ve tedavideki yenilikleri hasta bakımına yansıtmayı ve hastaların her zaman güleryüz ve saygı gördükleri bir ortam yaratmayı ilke edinmiştir.

 

Bölümümüzde hem erişkin hem de çocuk hastalar muayene edilmektedir. Polikliniklerimiz Hacettepe Erişkin Hastanesi, İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi ve Poliklinikler Ek Binası’nda yer almaktadır. Bölümümüzde “Erişkin Hasta Polikliniği”, “Çocuk Hasta Polikliniği”, “Mantar Laboratuvarı”, “Fototerapi Ünitesi”, “Kozmetoloji ve Lazer Ünitesi”, “Ben Ünitesi”, “Girişimsel Dermatoloji” ve “Dermatopatoloji” Birimleri bulunmaktadır. Poliklinik hizmeti dışında erişkin hastaların tedavi edilebildiği 10 yataklı servisimiz Hacettepe Erişkin Hastanesi Bölüm 72’de hizmet vermektedir.

 

 Bölümümüzde verilen tıbbi hizmetler

 Doktorlarımız

 Randevu almak için

 Bölümümüze ulaşmak için

 

 

Bölümümüzde verilen tıbbi hizmetler    Başa Dön

Fototerapi (ışık tedavisi)

Girişimsel dermatoloji

Venereoloji (Cinsel yolla bulaşan hastalıklar)

Kozmetoloji

Dermatoskopi

Mantar laboratuvarı

Dermatopatoloji

 

Fototerapi (ışık tedavisi)
Bölümümüz fototerapinin deri hastalıklarında Türkiye’de ilk kez kullanıldığı üniversite kliniğidir. Psoriazis (sedef) ve vitiligo (ala), mikozis fungoides, polimorf ışık erüpsiyonu, pitriyazis likenoides başta olmak üzere birçok deri hastalığının tedavisinde uygulanan fototerapi, güneş ışığının tedavi edici dalga boylarını üretebilen ultraviyole lambaları (UVB veya UVA) kullanılarak gerçekleştirilmektedir.
 
Fototerapi Ünitemizde tüm vücuda uygulama yapılan ultraviyole A (UVA), geniş-bant ultraviyole B (UVB), dar-bant UVB veren kabinlerimiz, vücudun belli bir bölgesine uygulama yapılan lokal UVA, lokal UVB veren cihazlarımız, saçlı deriye uygulama yapılan dar-bant UVB verebilen saç tarağımız mevcuttur. Ayrıca lokal uygulama için kullanılan mikrofototerapi cihazı da kullanıma girmiştir.

Girişimsel dermatoloji

Bu ünitemizde tanısal olarak deri lezyonlarından gereklilik ölçüsünde değişik yöntemlerle (dikişli veya dikişsiz) biyopsiler (parça) alınmaktadır. Yüzeysel iyi ve kötü huylu deri tümörlerinin ve pigmente lezyonların (ben) tanı ve tedavisini gerçekleştirmek amacıyla eksizyonel biyopsiler uygulanmaktadır. Deri üzerinde gözle görünen sınırın ötesinde devam etme riski olan tümörlerde “Mikroskop Kontrollü Eksizyonel Biyopsi Uygulamaları” gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem Mohs Cerrahisi adıyla da anılmaktadır.

Girişimsel Dermatoloji Ünitesi’nde ayrıca koter ve kriyoterapi cihazı ile değişik büyüklüklerde problar ve kontakt prob kullanılmaktadır. Siğil, molluskum, seboreik ve aktinik keratozların kriyo (dondurarak) ve koter (yakarak) ile tedavileri veya kimyasal yakma işlemleri uygulanmaktadır.
Tüm bu işlemler hastanın muayenesi sonrasında muayene eden doktorun önerisi doğrultusunda yapılmaktadır.

Venereoloji

Anabilim Dalımızda cinsel yolla bulaşabilen frengi, genital siğil, genital uçuk, kasık biti ve uyuz, genital molluskum kontagiyozum, yumuşak şankr (şankroid), lenfogranüloma venereum, granüloma inguinale gibi hastalıklara tanı verilmekte ve tedavi edilmektedir.

 

Kozmetoloji

Bu ünitede iğneli epilasyon aletinin yanı sıra cilt bakımında kullanılan buhar makinesi ve cilt bakım aletleri bulunmaktadır. Bölümümüzde cilt bakımı, iğne ile epilasyon, meyve asitleri ile soyma (peeling) işlemleri özel eğitim almış, tecrübeli bir teknisyen tarafından doktor denetiminde yapılmaktadır. Trikloroasetik asit (TCA) ile kimyasal soyma (peeling) işlemi, kırışıklık tedavisinde kullanılan botulinum toksini (Botox®) veya dolgu maddelerinin enjeksiyonları doktorlarımız tarafından uygulanmaktadır. Botulinum toksin enjeksiyonları aşırı terlemesi (hiperhidrozis) olan hastalarda da kullanılan bir tedavi yöntemidir.

 

Lazer Ünitesi

Lazer Ünitesi’nde Fraksiyonel-Karbondioksit lazer ve Neodymium:YAG (Nd:YAG) lazer cihazları ile hizmet verilmektedir. Nd: YAG lazer ile lazer epilasyon yapılmaktadır. Bu lazer ayrıca yüzdeki telenjiektaziler (kılcal damarlar) ve özellikle bacaklardaki yüzeysel variköz venlerin (varisler) tedavisi de yapılmaktadır. Fraksiyonel-Karbondioksit lazer ile yaşlanmış yüz derisinde izlenen kırışıklıkların, lekelerin, akrokordonların (küçük et benleri) tedavisi ve akne skarlarının (sivilce izleri) tedavisi gerçekleştirilmektedir.

 

"Ben Ünitesi" ve Dermatoskopi

Dermatoskopi pigmente lezyonların (benlerin) iyi veya kötü huylu olup olmadığına karar vermede faydalı olan yüzeysel deri mikroskopudur. Dermatoskop ile benlerde meydana gelebilecek kötü huylu değişikliklerin erken tanısı mümkün olmaktadır. Bölümümüzde benleri nedeniyle başvuran her hastaya uygulanmaktadır. Bölümümüzde ayrıca, çok sayıda beni olan hastaların uygun şekilde takip edilebildiği, benlerine ait dermatoskopik görüntülerin arşivlenip saklanabildiği, kontrollerde benlerde gelişen değişikliklerin analizini yapabilen bilgisayarlı dermatoskopi cihazı mevcuttur.

 

Mantar laboratuvarı

Laboratuvarımızda deri lezyonlarından, saç ve tırnaklardan alınan kazıntı örneklerinin direkt mikroskopik incelemesi ve tür tayini için kültürleri yapılabilmektedir.

 

Dermatopatoloji

Bölümümüzde deri biyopsilerinin incelenip fotoğraflanabileceği mikroskop bulunmaktadır. Her hafta klinik ve patolojik tanıların uygunluğunu tartışmak amacıyla hastalar Patoloji ve Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalları’nın öğretim üyeleri tarafından beraber değerlendirilmektedirler.

 

Doktorlarımız    Başa Dön


Prof. Dr. Nilgün Atakan (Anabilim Dalı Başkanı)

Prof. Dr. Ayşen Karaduman
Prof. Dr. Gül Erkin Özaygen

Prof. Dr. Gonca Elçin

Doç. Dr. Sibel Ersoy Evans

 

 

Randevu almak için    Başa Dön

Erişkin Hasta Polikliniği

Bölümümüzde poliklinik muayene ve kontrol randevuları 444 4 444 numaralı telefondan ve www.hacettepe.com.tr adresindeki “Online Randevu Al” linkinden verilmektedir.
17 yaş üstü hastalar muayene edilmektedir.
Çarşamba günleri eğitim günüdür.
Deri ve Zührevi Hastalıklar Bölümü için yapacağınız randevu talebiniz sırasında Kozmetoloji ve Lazer Ünitesi için yönlendirileceksiniz.
 

Çocuk (0-16 yaş) Hasta Polikliniği

16 yaşına kadar olan hastalar Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’ndeki Yeşil Salon’da muayene edilmektedir. Çocuk hastaların muayeneleri ancak hastaların önce Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’nde muayene edilip doktorları tarafından gerekli görülmesi üzerine bölümümüze gönderilmeleri ile gerçekleşmektedir. Bu nedenle şikâyeti olan hastaların öncelikle Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Polikliniği’ne başvurmaları gerekmektedir.
 
Çarşamba günü dâhil olmak üzere her gün muayene yapılmaktadır. Ankara dışından gelen hastalar kontrol randevuları için telefonla başvurabilirler. 

Telefon: 0-312-3051139

Kozmetoloji

Randevu almak için 2 seçenekten birini seçiniz.

Her tür işlem için ayaktan başvuru veya bölümdeki telefon aranarak randevu alınabilir. Ünitenin çalışma saatleri Pazartesi-Cuma 08:30-17:00’dir.


Telefon: 0-312-3052411

 

Bölümümüze ulaşmak için    Başa Dön 

Dermatoloji Anabilim Dalı

Hacettepe Erişkin Hastanesi A Katı’ndadır.

Telefonlar: 0-312-3051704

0-312-3051706
 

Dermatoloji Polikliniği

Hacettepe Hastanesi Poliklinikler Ek Bina giriş katındadır.

Telefon: 0-312-3051693

 

Çocuk Hasta Polikliniği

Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Yeşil Salon’dadır.

Telefon: 0-312-3051139

 

Fototerapi Ünitesi

Hacettepe Erişkin Hastanesi A Katı’ndadır.

Telefon: 0-312-3051907

 

Kozmetoloji ve Lazer Ünitesi

Hacettepe Erişkin Hastanesi A Katı’ndadır.

Telefon: 0-312-3052411
 

Ben Ünitesi

Hacettepe Erişkin Hastanesi A Katı’ndadır.

Telefon: 0-312-3051907
 

Yataklı Servis

Hacettepe Erişkin Hastanesi Bölüm 72'dedir.

Telefon: 0-312-3051720

Her Hakkı Saklıdır © 2011 Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Bilgi İşlem Müdürlüğü
info@hacettepe.com.tr