English | Arama | İletişim

Romatoloji

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

İÇ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI

ROMATOLOJİ BİLİM DALI
 

Romatoloji Ünitesi'nde romatolojik hastalıkların tanı ve tedavisine yönelik poliklinik hizmetleri ve klinik çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bölümümüzde tanı ve tedavi açısından değerlendirilen hastalık gruplarının açılımı daha ayrıntılı olarak iltihaplı eklem hastalıkları (romatoid artrit), iltihaplı bel romatizması (ankilozan spondilit), sedef romatizması (psöriatik artrit), bağ dokusu hastalıkları, sistemik lupus eritematosus, antifosfolipid sendromu, skleroderma, inflamatuar kas hastalıkları (polimyozit/dermatomyozit), Sjögren sendromu, damar iltihapları (vaskülitler), Behçet hastalığı,ailesel Akdeniz ateşi, osteoporoz ve osteoartrit gibi hastalıkları içermektedir. 

Bölümümüzde poliklinik hizmetleri 4 muayene odasında verilmektedir. Hastalar asistan ve uzman doktorlar tarafından hikaye ve muayeneleri yapıldıktan sonra, gerekli hallerde öğretim üyeleri tarafından da değerlendirilmektedir. Hastaların yukarıdaki hastalıklarla ilgili laboratuvar değerleri de aynı düzen çerçevesinde yapılmaktadır. Hastalara uygulanacak tedavi kararları uzman ve öğretim üyeleri tarafından belirlenmektedir.

 

Uygulanan Tanısal Girişimler

- Kas iskelet sistemi ultrasonografisi

- Eklem içi sıvıların incelenmesine yönelik artrosentez

- Cilt-ciltaltı biyopsisi

- Dudak içi tükrük bezi biyopsisi

- Kas biyopsisi

 

Tedaviye Yönelik Uygulamalar

Kas iskelet sistemi egzersiz programları Fizik Tedavi Yüksekokulu Öğretim Üyelerinin gözetiminde Salı ve Perşembe günleri saat 10:00-12:00 arasında verilmektedir.
Gereklilik halinde tedaviye yönelik deneyimli ekip tarafından Eklem içi veya lokal enjeksiyon tedavileri, Cilt altı ve damar içi tedaviler uygulanabilmekte ve hastalara eğitim verilmektedir.

 

Doktorlarımız 

Prof. Dr. İhsan Ertenli (Bilim Dalı Başkanı)

Prof. Dr. Sedat Kiraz

Doç. Dr. Şule Apraş Bilgen
Doç. Dr. Ömer Karadağ

Doç. Dr. Umut Kalyoncu

Öğr.Gör. Dr. Ali Akdoğan

Araşt.Gör.Uzm.Dr. Metin Işık
Araşt.Gör.Uzm.Dr. Levent Kılıç

 

Randevu almak için

Poliklinik randevuları 444 4 444 numaralı telefondan ve internet sitemizdeki online randevu bölümünden verilmektedir. 
Ünitemizde takip ve tedavisi devam eden hastaların kontrol randevuları Bölüm Sekreterliğine başvuru halinde veya telefonla uygun olan ileri tarihlere verilebilmektedir.

 

Bölümümüze ulaşmak için

Romatoloji Bilim Dalı çalışmalarını kampüs içerisindeki İç Hastalıkları Binası 1 (eski Morfoloji binası) 1. katta yürütmektedir.

 

Telefonlar: 0-312-3051450 (Bölüm Sekreterliği)

0-312-3051348 (Bölüm Sekreterliği)

Her Hakkı Saklıdır © 2011 Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Bilgi İşlem Müdürlüğü
info@hacettepe.com.tr