English | Arama | İletişim

Prevantif Onkoloji Anabilim Dalı

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

PREVANTİF ONKOLOJİ ANABİLİM DALI

 

Prevantif Onkoloji Bölümümüz hastanemizde ve ülkemizde kanser yükünün belirlenmesi, bireylerde kanser riskinin değerlendirilmesi, bireyin çevresinde kansere yol açabilecek bireysel maruziyetlerin ve bunların kansere yol açma mekanizmalarının kontrolü yoluyla kansere yakalanmanın önlenmesi (primer korunma), rutin klinik ve laboratuvar değerlendirmeleri ve taramalar aracılığıyla kanserin erken tanı ve tedavisinin sağlanması (sekonder korunma), kansere yakalanmış hastalar ile ailelerinin kanser tanısı ve tedavisinin oluşturduğu stresle başedebilmelerinin sağlanması yoluyla ruh sağlıklarının ve yaşam kalitelerinin korunması veya iyileştirilmesi (tersiyer korunma) ve bu konularda gerekebilecek yaşam tarzı değişiklikleri üzerine eğitim ve danışmanlık verilmesi hizmetlerini planlayan, sunan ve bu hizmetlerin etkilerini değerlendiren bölümdür.

 

 Bölümümüzde yapılan uygulamalar

 Bölümümüzde devam eden programlar

 Doktorlarımız

 Diğer sağlık personelimiz

 Randevu almak için

 Bölümümüze ulaşmak için

 

Bölümümüzde yapılan uygulamalar     Başa Dön

BİREYE YÖNELİK

 • Bireyin kanser riskinin değerlendirilmesi
 • Bireylere sigara bıraktırma hizmetinin sunulması
 • Risk düzeyine göre kişiye özel bireyselleştirilmiş tarama programı hazırlanması
 • Hastaların yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
 • Hastalara psikososyal destek sağlanması
 • Kanserden korunma ile ilgili bireysel ve grup eğitimlerinin gerçekleştirilmesi

TOPLUMA YA DA ÖZEL GRUPLARA YÖNELİK

 • Hastane kanser kayıt sisteminin yürütülmesi
 • Kanserden korunma ile ilgili kamuoyu oluşturulmasına katkıda bulunulması
 • Tarama ilkelerinin belirlenmesi ve hizmet verilen topluluklara uygulanması
 • Mesleksel kanser risklerinin değerlendirilmesi ve meslek gruplarının bu yönde eğitimi
 • Kanser hastalarına sosyal ve psikolojik desteğin sağlanması için gerekli planlamaların yapılması
 • Bireylerden, kurumlardan veya medyadan yönlendirilebilecek kanserden korunma ile ilgili sorulara danışmanlık hizmetlerinin verilmesi
 • İlgili bireylere akademik düzeyde prevantif onkoloji ile ilgili derslerin verilmesi
 • İlgili alanlardaki kanser araştırmalarına metodolojik desteğin sağlanması

 

Bölümümüzde devam eden programlar     Başa Dön

Sigara bırakma kliniği

Dünya Sağlık Örgütü, sigara tüketimi ve buna bağlı hastalıkları, dünyanın bir numaralı sağlık sorunu ilan etmiştir. Sigarayı bırakmak çok zordur, ama daha zoru tekrar başlamamaktır. En önemlisi kişinin sigarayı bırakmadaki kararlılığıdır, ama profesyonel yardım alanların uzun dönemde daha başarılı oldukları bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır.
Tüm bu gerçekler doğrultusunda kişisel ve toplumsal sağlığın korunması amacıyla, Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi Prevantif Onkoloji bünyesinde bir “Sigara Bırakma Kliniği” oluşturuldu. Merkezimizde, gerek sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak bazı önemli noktaları anlatarak, gerekse psikolojik ve tıbbi olarak destek sağlayarak sizlere bu konuda profesyonel yardım sunuyoruz.
Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri olarak, sigarayı bırakma konusunda istekliyseniz, size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.
Randevu ile ilgili bilgi almak için 0-312-3054330 numaralı telefonumuzu arayabilir veya prevonko@hacettepe.edu.tradresinden e-posta yoluyla bize ulaşabilirsiniz.

Kanser kayıt destek birimi

Dünya Kanser hastalarına olanaklar dahilinde en ideal düzeyde hizmet verilebilmesinin yolu gerek hastanemizde, gerekse hizmet verdiğimiz bölge kapsamında kanser probleminin büyüklüğünün doğru olarak saptanabilmesinden geçmektedir.
Bu birimimiz Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri bünyesinde belirlenen kanser tanısı alan hastalara ait kanser kayıt formlarının doldurulması, kaydedilmesi, saklanması aktivitelerine ve Kanser Kayıt Sistemi’nin otomatizasyonuna danışmanlık ve destek sağlamakta, elde edilen bilgilerin Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Genel Direktörlüğü aracılığı ile ilgili anabilim dallarına ve Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Dairesi'ne geri bildirimi ve raporlamasını gerçekleştirmektedir.
Bu kayıtlar ile ilgili bilgi almak için Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi Başhekimliği’ne 0-312-3053216 başvurulması gerekmektedir.

Risk değerlendirme ve erken tanı planlama birimi

Risk Değerlendirme birimi dahilinde bireylere bölümümüzce hazırlanan Kanser Risk Belirleme Anketi uygulanarak verilen yanıtlardan kanser riski oluşturabilecek kişisel, ailesel veya yaşama biçimi özellikleri ile önemli tarama programları hakkındaki bilgi, tutum ve davranış düzeyleri belirlenmektedir. Bu değerlendirme sonrasında gerekli muayene ve incelemeler yapılarak lüzumu halinde davranış değiştirme önerileri verilmekte ve bireye özel ideal tarama planlaması yapılarak kendisine sunulmaktadır.

Yaşam kalitesi değerlendirme birimi

Bir hastanın takibinde objektif tıbbi değerlendirmelerin yanındaki en önemli kriterler arasında, hastanın kendisini ne düzeyde iyi hissettiği ve sağlık durumunun kendi hayatındaki aktivitelerini kendi memnun olacağı düzeyde yapabilmesine ne oranda müsaade ettiğinin belirlenmesi yer alır. Bireyin yaşam kalitesinin değerlendirilmesi olarak adlandırılan bu belirleme her kanser tipine özel olarak yurt dışında geliştirilmiş ve uygun çalışmalarla ülkemize uyarlanmış Yaşam Kalitesi Ölçekleri kullanılarak rutin uygulamada doktorların hastalığı takip etmesine yardımcı olacak şekilde bölümümüzce yapılmaktadır.

Psikososyal onkoloji birimi

Psikososyal Onkoloji Birimimizin amacı, bireysel görüşmelerle hasta ve ailelerinin hastalıkla birlikte ortaya çıkan yaşam değişimlerine uyumunlarına, yaşam kalitesinin olabildiğince korunmasına, problem çözme becerilerinin arttırılmasına yönelik danışmanlık hizmeti vermektir.
Hastalarımız ve aileleri birime doğrudan ya da doktorunun, diğer sağlık personelinin yönlendirmesi ile başvurabilir. Görüşmelerde belirlenen gereksinime göre, doktoruyla işbirliği yapılarak, hastalarımız Psikiyatri Polikliniği’ne sevk edilmektedir.
Birimimizden hasta ve aileleri yanı sıra sigara bırakma programına katılanlar ve çalışan personel de destek alabilmektedir. Ayrıca dönem dönem hasta destek grupları da yapılmaktadır.

 

Doktorlarımız     Başa Dön

Prof. Dr. İsmail Çelik

Doç. Dr. Mustafa Erman

Doç. Dr. Mutlu Hayran

Doç. Dr. Saadettin Kılıçkap

Araş. Gör. Dr. Meltem Şengelen

Araş. Gör. Dr. Deniz Yüce

Diğer sağlık personelimiz     Başa Dön

Hem. Şennur Küçükçoban

Hem. Songül Kamışlı

Kan. Kay. El. Mert Yürükel

Kan. Kay. El. Samet Denek

 

Randevu almak için     Başa Dön

Telefonla muayene randevusu verilmektedir.

İlk muayene ve kontrol randevuları

Poliklinik muayene randevuları 444 4 444 numaralı telefondan verilmektedir.
 
 1-      Sigara içiyor ve bırakmak istiyorsanız,
 2-      Bireysel kanser riskinizin değerlendirilmesini istiyorsanız
 3-      Kanserde erken tanı ve tarama ile ilgili bilgilenmek istiyorsanız
 
Prevantif Onkoloji Bölümünden randevu alabilirsiniz.

 

Telefon: 0-312-3054331 (Poliklinik)

0-312-3054330 (Anabilim Dalı Başkanlığı)

 

Bölümümüze ulaşmak için     Başa Dön

Hacettepe Onkoloji Hastanesi Klinikler Girişi 0. kattaki Anabilim Dalımıza, Klinikler girişinden, Poliklinikler girişinden veya -2 girişinden ulaşılabilir.

 

Telefon: 0-312-3054331 (Poliklinik)

0-312-3054330 (Anabilim Dalı Başkanlığı)

0-312-3066226 (Faks)

Her Hakkı Saklıdır © 2011 Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Bilgi İşlem Müdürlüğü
info@hacettepe.com.tr