English | Arama | İletişim

Nöroloji

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI ANABİLİM DALI

ÇOCUK NÖROLOJİSİ ÜNİTESİ

 

Çocuk nörolojisi ünitemiz Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’nde hizmet vermektedir. Bu ünitemizde her gün sabah 08.30-12.00 arası eğitimle ilgili aktiviteler, 14.00-17.30 arası hasta muyaneleri yapılmaktadır. 

 

Öğleden sonraları saat 14.00-17.30 arası haftada üç gün (pazartesi, çarşamba, perşembe) yeni başvuran hastaların, iki gün (salı, cuma) daha önceden tanı almış takipte olan hastaların poliklinikte muayeneleri yapılmaktadır.

 

Ünitemiz öğretim üyeleri özel muayene yapmaktadır. 

 

 Bölümümüzde yapılan incelemeler ve işlemler

 Doktorlarımız

 Randevu almak için

 Bölümümüze ulaşmak için

 

 

Bölümümüzde yapılan incelemeler ve işlemler    Başa Dön

Elektroensefalografi (EEG)

Kısa Süreli EEG-Video Monitorizasyon (KS-EEG-VM)

Uzun Süreli EEG-Video Monitorizasyon (US-EEG-VM)

Uyarılmış Potansiyeller (VEP, ERG, BAEP, SEP) 

Psikometrik Değerlendirme

Girişimsel İşlemler (Lomber Ponksiyon, Nöromusküler Hastalıklar ve Cilt-Kas-Sinir Biyopsisi)

 

Elektroensefalografi (EEG) 

Elektroensefalografi (EEG) beyin hücrelerinden kaynaklanan normal ve anormal elektriksel aktivitelerin kafa derisi üzerinden kaydedilmesini sağlayan bir yöntemdir. Elektrotlar kafa derisine özel bir yöntemle pasta denilen iletken bir madde aracılığı ile yapıştırılır. Bu elektrotların ikisi arasındaki elektriksel potansiyel değişiklikleri hareket eden bir kağıt üzerine büyütülerek kaydedilir. Bu esnada aletten kişiye herhangi bir elektriksel akım vb iletilmesi değil aksine kişinin beynindeki elektriksel aktivitenin kağıda aktarılması söz konusudur.  

 

Klinik olarak nöbeti olan her hastada EEG anormalliği gösterilemeyebileceği gibi nöbet veya epilepsisi olmayan kişilerde de EEG anormalliği görülebilir. Nöbeti veya epilepsisi olan hastalarda nöbetler arasında EEG’lerde ortalama % 70 oranında anormallik  gösterilebilir.  

 

EEG tetkiki öncesinde bilmeniz gerekenler

Çocuğunuzun EEG tetkikini en rahat bir biçimde geçirmesi ve bu tetkikten sağlığı için en fazla faydayı sağlayabilmemiz için burada belirtilenleri bütünüyle okumanız çok önemlidir. Lütfen zaman ayırıp burada belirtilen konuları inceleyiniz.

 

EEG tetkikine gelirken...

EEG tetkiki öncesinde çocuğunuzun aç veya susuz kalmasına GEREK YOKTUR.  Tetkike saçlarının yıkanmış olarak gelmesi oluşacak artefaktların engellenmesinde önemli rol oynar. Genellikle almakta olduğu antiepileptik ilaçlarına devam edilerek çekime gelinmelidir. Bununla birlikte, bazen EEG tetkikine gelirken önceden kullanmakta olduğu  antiepileptik ilacın alınmaması önerilebilir. Bu konuda kararı sadece doktorunuz verebilir, danışmanız gereken tek yetkili kişi tetkiki isteyen doktorunuzdur. Yine EEG tetkiki öncesi çocuğunuzun uykusuz bırakılması gerekebilir. Genelde çocuğunuzun uyku süresinin yarısı kadar süre uykusuz kalması istenmektedir. Örneğin, çocuğunuz akşam saat 20:00’de yatıp sabah saat 07:00’de uyanıyor ise 11 saat uyuyor demektir. Sizden uykusuz kalması istendiğinde yine aynı saatte yatırılması, ancak yarı uyku süresinden (5.5 saat) sonra uyandırılması ve sabah çekime gelinceye kadar tekrar uyutulmaması istenmektedir.Çekim sırasında uyku ve uyanıklık kayıtları elde edilmeye çalışılır ancak uyumaması çekimin yeterli olmayacağı anlamına gelmez. Önemli olan yeterli süre uykusuz kalınmasıdır.  

 

EEG tetkik kağıdınız onaylanmış olarak randevu sabahı 08:30’da EEG odasına gelmeniz gerekmektedir.   

 

EEG tetkik odasına girmeden önce bilmeniz ve yapmanız gerekenler

Odada uyuyan çocuk olabileceği düşünülerek çok sessiz hareket edilmesi gereklidir. EEG çekim odalarımız birbirinden paravan ile ayrılmış iki bölüm şeklinde olduğu için ses çok kolay yandaki bölüme geçmektedir. Bu nedenle içeriye aynı anda uyuyan veya uyanık olan bir çift çocuk alınmaktadır. Bu esnada randevu sırasında değişmeler olabilmektedir. Bunu anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz.

 

EEG tetkiki 15-30 dakika uzanma olanağı veren rahat bir incelemedir. Ancak uyutulması gereken çocuklarda bu süre daha uzun olabilmektedir. Bu süreyi kısaltabilmek ve anormalliklerin kolayca görülmesini sağlayabilmek için çocukların normal uyku süresinin yarısı kadar sürede uykusuz bırakılması yöntemi uygulanmaktadır. Ancak tüm bu yöntemlere rağmen kendiliğinden uyuması sağlanamayan çocuklar için beyin dalgalarını etkilemeyen bazı ilaçlar verilerek uyku sağlanmaktadır. Bu ilaçlar sabah geldiğinizde EEG teknisyenlerimiz tarafından size verilecek ve ne ölçüde kullanılacağı çocuğunuzun yaşına/kilosuna uygun olarak belirtilecektir.  

 

EEG tetkik odasında...

EEG tetkiki ortalama 15-30 DAKİKA kadar sürecektir. Başka bir deyişle, çocuğunuzun herhangi bir zararlı etkisi olmayan EEG tetkiki için hasta yatağında 15-30 dakika süreyle hareketsiz/az hareketli yatması gerekecektir. İçiniz rahat olsun, uyanık ve rahat ilişki kurulabilen çocuklarınız tetkik sırasında teknisyen tarafından yönlendirilecektir. EEG odasına hastanın yanında bir kişi daha girebilir. Bu refakatçinin EEG odasında sabit bir yerde durması, dolaşmaması gerekir. Tetkik sırasında çocuğunuz rahat nefes alıp verebilir, teknisyenin uyardığı yerlerde ağızdan derin nefes alıp vermek şeklinde aşırı nefes alıp verme istenebilir. Bu durum en fazla 3-5 dakika sürecektir. Aksi belirtilmedikçe gözler kapalı tutulacaktır. Çekim esnasında fotik uyarı denilen gözlerin 25-30 cm önünde konulan bir kaynaktan tekrarlayıcı ışık uyaranın verildiği bir yöntem de uygulanmaktadır. Bu uyarılar çeşitli frekanslarda her biri 5-10 sn uygulanarak çocuğunuzun ışığa duyarlı bir epilepsisinin olup olmadığının anlaşılması için yapılır. Teknisyenin uyardığı yerlerde gözler açılacak ve tekrar kapatılacaktır. Yutkunmanın sakıncası yoktur. Bazı durumlarda damardan benzodiazepin, pridoksin vb. ilaçların verilmesi gerekebilir. Bunlar bir tarafa bırakılırsa, uyuması gerekmeyen çocuklarda bu işlem 25-30 dakika sürmektedir.

 

Çekim sonunda elektrotların yapıştırılması için kullanılan pastalar (iletken maddeler) çocuğunuzun saçında kalacaktır. Bunların bir kağıt havlu ile kabaca temizlenmesinin ve eve gidip yıkanıncaya kadar başında kalmasının bir sakıncası yoktur. Hastanemizin EEG çekim odalarının fiziksel koşullarının elverişli olmaması nedeniyle yıkama işlemi maalesef hastanede yapılamamaktadır.  

 

EEG tetkikinde günlük randevu sırası neye göre belirleniyor?

Hastalar EEG tetkikine RANDEVU SIRASINA GÖRE alınırlar. Bununla birlikte, EEG tetkikinde öncelik küçük çocuklarındır. Tetkik sırasında hareketsiz kalmak önemli olduğundan ve 3-4  yaştan küçük çocuklarda bunun kendiliğinden sağlanması çok zor olduğundan, küçük çocukların tetkike girebilmeleri için ¾ilaçla veya ilaçsız¾ uyutulmaları gerekmektedir. Tetkik sırasında uyanan ve çok hareket eden çocukların EEG odasından çıkarılarak tekrar uyumalarının beklenmesi gerekmektedir. Bu nedenle UYUYAN ÇOCUKLAR ¾hazır uyumuşken¾ ÖNCELİKLE TETKİKE GİRERLER. Ayrıca, bazan, ZOR DURUMDAKİ SERVİS HASTALARININ DA TETKİKE GİRİŞ ÖNCELİĞİ VARDIR. Genel prensip olarak ayaktan takip edilen hastalar sabah saatlerinde, yatarak takip edilen hastalar öğleden sonraki saatlerde EEG için çağrılmakta,  ancak istisnalar olabilmektedir.

 

EEG sonucunuzu ne zaman alacaksınız?

EEG sonucunuzu tetkikten sonraki birinci işgününün öğleden sonrasında (saat 16:00’dan itibaren) Çocuk Nöroloji Sekreterliği’nden alabilirsiniz. Olağandışı durumlar size bildirilecektir. 

 

EEG tetkiki sırasındaki uyumunuz ve yardımınız kendi sağlığınıza yönelik en fazla katkıyı sağlamamız için çok önemlidir. İşbirliğinize teşekkür ederiz. Geçmiş olsun!

 

Kısa Süreli EEG-Video Monitorizasyon (KS-EEG-VM)

15-30 dakika süre ile çekilen EEG kayıtları ile anormallik elde edilemeyen veya klinik olarak geçirilen nöbetin video ile kaydedilerek görülmesi ve değerlendirilmesi gereken durumlarda bu yönteme başvurulmaktadır. Bu yöntemin hastaklarda gerekli olduğuna doktorunuz karar vermektedir. Bu yöntemle EEG ve video kayıtları eş zamanlı olarak yapılabilmektedir. Bu sayede nöbetlerle karışan bazı durumların ayırt edilmesinde de kulanılmaktadır.

 

EEG bahsinde anlatılan tüm kurallar ve yöntemler KS-EEG-VM için de geçerlidir. Ancak burada en önemli fark süredir. Bu yöntemle günde bir hastaya 3-4 saat süreli çekim yapılabilmektedir.

 

KS-EEG-VM istek kağıdınız onaylanmış olarak randevu günü saat 13.30 KS-EEG-VM odasına gelmeniz gerekmektedir.   

 

KS-EEG-VM sonucunuzu ne zaman alacaksınız?

KS-EEG-VM sonucunuzu tetkikten sonraki ikinci işgününün öğleden sonrasında (saat 16:00’dan itibaren) çekim yaptırdığnız odadan Yük. Hemş. Fatma Dinler’den alabilirsiniz. Bu durumda, hafta içi resmi tatil olmadığı sürece, EEG sonuçları Pazartesi tetkikleri için Çarşamba, Salı için Perşembe, Çarşamba için Cuma, Perşembe için Pazartesi, Cuma için sonraki Salı öğleden sonra verilir. Olağandışı durumlar size bildirilecektir. 

 

KS-EEG-VM tetkiki sırasındaki uyumunuz ve yardımınız çocuğunuzun sağlığına yönelik en fazla katkıyı sağlamamız için çok önemlidir. İşbirliğinize teşekkür ederiz. Geçmiş olsun!

 

Uzun Süreli EEG-Video Monitorizasyon (US-EEG-VM)

15-30 dakika süre ile çekilen EEG ve 3-4 saat süreli KS-EEG-VM kayıtları ile anormallik elde edilemeyen veya klinik olarak geçirilen nöbetin bu sürede video ile kaydedilememesi halinde, dirençli epilepsi nöbetleri nedeniyle cerrahi planlanan hastaların hazırlanması amacıyla uzun süreli EEG video monitorizasyon kayıtlarının yapılması gereken hastalarda bu yönteme başvurulmaktadır. KS-EEG-VM’dan en önemli farkı hastanın yataklı servis içinde en fazla 7-10 gün EEG ve video kayıtlarının yapılmasıdır. Bazı hastalarımızda çok sık nöbet görülmesi halinde bu süre daha kısa olabilmektedir. Burada esas amaç cerrahi öncesi hazırlanan hastalarda epilepsiye neden olan odağın saptanabilmesi için gerekli olan nöbet kayıtlarının yapılabilmesidir. Hastaya göre değişmekle birlikte genellikle en az 3 nöbet kaydının yapılması amaçlanmaktadır. 

 

İşlem olarak bu da bir EEG yöntemidir ve EEG için anlatılan tüm kurallar ve yöntemler US-EEG-VM için de geçerlidir. Ancak burada en önemli fark süredir. Bu yöntemle bir hasta en az 2 gün en fazla 10 gün süreyle çekim için yatırılmaktadır. Burada daha uzun süreli çekim yapılacağı için elektrotların yapıştırılmasında kullanılan madde değişmektedir. Bu madde uzun süre elektrodun saçlı deride yapışmasını sağlayan kollodyon denilen bir sıvıdır. Elektrotlar bu sıvı ile ıslatılmış gazlı bezler ile saçlı deriye hava üflenerek yapıştırılır ve elektrotların deliklerinden saçlı deri ile elektrot arasındaki ilişkiyi sağlayabilecek bir iletken jel sıkılır. Bu jel sıkma işlemi yattığı sürece günde iki kez yapılır. Çocuğunuzun yatak içinde ve hatta oda içinde rahat hereket etmesini sağlayacak uzunlukta bir kablo ile EEG aletine bağlanmıştır. Duvara monte edilmiş bir kamera aracılığı ile eş zamanlı olarak sürekli görüntü kaydı yapılmaktadır. Yattığı süre içinde nöbet geçirmesini sağlayacak bazı yöntemler gerektiği takdirde uygulanacaktır (ilaç azaltılması, uykusuz bırakılma ve fiziksel aktivite vb). Bu konuda servis doktorunuz sizi uyaracak ve gerekli bilgiyi sağlayacaktır.

 

Çocuğunuzun nöbet geçirmesi halinde hemşire ve/veya doktorların hemen odaya gelmesini sağlamak amacıyla size ayrılmış kanapenin yanındaki duvara bir zil düğmesi yerleştirilmiştir. Oraya basmanız yeterli olacaktır. Yatak içinde veya oda içinde çocuğunuzun yer değiştirmesi halinde derhal servis hemşirelerine bilgi vermeniz kameranın yönünün değiştirilmesi açısından çok önemlidir. Aksi halde kameranın görüntüsü dışında kaldığı bir anda çocuğunuz nöbet geçirebilir ve bu nöbet kaydedilemeyebilir.

 

Çocuğunuzun uzun süreli yatış nedeniyle sıkılmaması için odada yatağının karşısına bir TV konulmuştur. Ayrıca siz de gelirken yanınızda çocuğunuzun hoşlandığı türde kitaplar, boyama defterleri vb getirirseniz günleriniz daha keyifli geçecektir.   

 

US-EEG-VM sonucunuzu ne zaman alacaksınız?

US-EEG-VM sonucunuzu tetkikten sonraki yedinci işgününün öğleden sonrasında (saat 16.00’dan itibaren) Çocuk Nöroloji Bölümü koridorunda ki 5 veya 6 numaralı odalarda çalışan Yük. Hemş. Fatma Dinler’den alabilirsiniz. Olağandışı durumlar size bildirilecektir. 

 

US-EEG-VM tetkiki sırasındaki uyumunuz ve yardımınız çocuğunuzun sağlığına yönelik en fazla katkıyı sağlamamız için çok önemlidir. İşbirliğinize teşekkür ederiz. Geçmiş olsun!

 

Uyarılmış Potansiyeller (Evok Potansiyeller, VEP, ERG, BAEP, SEP) 

Uyarılmış potansiyel görsel, işitsel veya duyu gibi herhangi bir dış uyaranla beyin hücrelerinden elde edilen cevaplardır. Bu yöntem şüpheli duyu lezyonlarının tespitinde kullanılır.

 

Vizüel Evok Potansiyel (VEP): Görme yollarının gözden başlayarak beyne kadar olan yollarındaki olayların görsel uyarı verilerek incelenmesi esasına dayalı bir yöntemdir. Bu görsel uyarı çocuğun uyumuna göre iki şekilde uygulanabilir. Uyum sağlanabilen hastalarda dama tahtası şeklinde değişen karelerin olduğu bir TV ekranı karşısında oturtularak sürekli bu görüntünün ortasındaki kareye bakması istenir. Bu değişen karelerin yaptığı görsel uyarıların beyinde yaptığı değişiklikler aynen EEG’de olduğu gibi kafa derisi üzerine pasta ile yapıştırılan çok daha az sayıda elektrotla elde edilerek bilgisayar ortamına kaydı yapılır. Elde edilen çok sayıda cevabın ortalaması bilgisayar yardımı ile alınarak bir kağıda yazdırılır.

 

Uyum sağlanamayan çocuklarda bu uyarı çocuk uyutulduktan sonra gözünün önüne yaklaştırılan bir ışıklı aletin sürekli yanıp sönmesi ile sağlanir. Bu yanıp sönen ışığın yaptığı etkiler aynı şekilde kaydedilir. Kendiliğinden uyumayan çocuklar için aynen EEG’de olduğu gibi teknisyenimizin vereceği ilaçlarla uyku sağlanacaktır.  

 

Elektroretinogram (ERG): Işığa duyarlı bir doku olan retinadan beyne kadar olan yollardaki olayların görsel uyarı verilerek incelenmesi esasına dayalı bir yöntemdir. Aynen VEP’de olduğu gibi uygulanır. Burada yerleştirilen elektrotların yerleri farklıdır.

   

Beyin Sapı İşitsel Uyarılma Potansiyeli (BAEP): İşitme yollarının kulaktan başlayarak beyin sapına kadar olan yollarındaki olayların işitsel uyarı verilerek incelenmesi esasına dayalı bir yöntemdir. Kulaklardan birine bir kulaklık yardımı ile ses uyarısı verilerek elde edilen cevap kafa derisinden elde edilir. Değişen frekanslardaki ses uyarılarının beyin sapında yaptığı değişiklikler aynen EEG’de olduğu gibi kafa derisi üzerine pasta ile yapıştırılan çok daha az sayıda elektrotla elde edilerek bilgisayar ortamına kaydı yapılır. Elde edilen çok sayıda cevabın ortalaması bilgisayar yardımı ile alınarak bir kağıda yazdırılır. Uyum sağlayan çocuklarda bu işlem 15 dakika sürerken, uyum sağlamayan çocukarda uyutma süresi kadar uzamaktadır.

 

Somatosensori Evok Potansiyeller (SEP): Duyu liflerinin uyarılması ile elde edilir. Kollarda ve bacaklarda bulunan sinirler üzerinden uyarı yapılır ve bunlara uyan periferik sinirlerin, sinir ağlarının, omuriliğin, beyincik ve beyin lezyonlarının yerini belirlemeye yardımcı olabilirler. Elde edilen değişiklikler aynen EEG de olduğu gibi kafa derisine, omurlar üzerine pasta ile yapıştırılan çok daha az sayıda elektrotla elde edilerek bilgisayar ortamına kaydı yapılır. Elde edilen çok sayıda cevabın ortalaması bilgisayar yardımı ile alınarak bir kağıda yazdırılır. Uyum sağlayan çocuklarda bu işlem 15 dakika sürerken, uyum sağlamayan çocukarda uyutma süresi kadar uzamaktadır.

 

Evok potansiyel sonuçlarınızı ne zaman alacaksınız?

Tüm evok potansiyel (VEP, ERG, BAEP, SEP) sonuçlarınızı tetkikten sonraki ikinci işgününün öğleden sonrasında (saat 16:00’dan itibaren) çekim yaptırdığınız odadan alabilirsiniz. Bu durumda, hafta içi resmi tatil olmadığı sürece, sonuçlar Pazartesi tetkikleri için Çarşamba, Salı için Perşembe, Çarşamba için Cuma, Perşembe için Pazartesi, Cuma için sonraki Salı öğleden sonra verilir. Olağandışı durumlar size bildirilecektir. 

 

Evok potansiyel tetkikleriniz sırasındaki uyumunuz ve yardımınız çocuğunuzun sağlığına yönelik en fazla katkıyı sağlamamız için çok önemlidir. İşbirliğinize teşekkür ederiz. Geçmiş olsun!

 

Psikometrik Değerlendirme

Çocuklarımızın zihinsel gelişimlerini değerlendirmek amacıyla ünitemizde yapılan psikometrik değerlendirmeler üç ana başlık altında toplanabilir.

 

ZEKA TESTLERİ

Stanfort Binet Zeka Testi: 2-16 yaş arasındaki çocukların zihinsel gelişimlerini değerlendirmek amacıyla uygulanır. Test puanları; çocuğun konuşma, ince/kaba motor gelişimleri, dikkat, algı ve bellek süreçleri hakkında bilgi verir.

 

Wecshler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği (WISC-R ): 2-16 yaş arasındaki çocukların zihinsel gelişimlerini değerlendirmek amacıyla uygulanır. Değerlendirme sonucunda sözel, performans ve toplam olmak üzere üç zeka puanı elde edilir. Sözel alt ölçekler çocuğun sözel dikkat, algı ve bellek süreçlerini, performans alt ölçekler ise görsel dikkat algı ve bellek süreçlerini ölçmeyi hedefler.

 

GELİŞİM TESTLERİ

Bayley Bebekler İçin Gelişim Envanteri: 1-30 aylık bebeklerin zihinsel ve fiziksel  gelişimlerini değerlendirmek amacıyla uygulanır. Zihinsel ve motor olmak üzere iki alt ölçekten alınan puanlara dayalı olarak çocuğun zihinsel, fiziksel, konuşma ve sosyal alanlardaki gelişimlerinin yaşıtlarıyla uyumlu olup olmadığı belirlenir.

 

Denver Gelişimsel Tarama Testi  Envanteri: 1 ay-6 yaş arasındaki çocukların gelişimlerini değerlendirmek amacıyla uygulanır. Kişisel-sosyal, incemotor, dil ve kaba motor olmak üzere dört alt bölümden oluşmaktadır.

 

NÖROPSİKOLOJİK DEĞERLENDİRME

Beynimizin sağ ve sol hemisfer işlevlerine duyarlı bir çok testten oluşan bir bataryadır. Bu testlerle sağ hemisfer işlevi olarak kabul edilen görsel algı, algısal organizasyon, görsel motor koordinasyon, görsel tanıma ve ayırt etme becerileri, sol hemisfer işlevi olarak kabul edilen sözel bilginin hemen hatırlanması, öğrenilmesi, hafızada tutulması ve uzun süreli bellekte depolanması, sözel dikkat ve algı süreçleri hakkında ayrıntılı bilgi edinilir.

 

Testler hangi amaçlarla uygulanır?

 • Zihinsel, fiziksel ve dil gelişimleri yaşıtlarından geride takip eden çocukları belirlemek ve özel eğitimlerini planlamak

 • Hastalığın, uygulanan tedavinin veya verilen özel eğitimin çocukların zihinsel, fiziksel ve dil gelişimleri üzerindeki olumlu/ olumsuz etkilerini düzenli olarak takip etmek

 • Ameliyat öncesi yapılan değerlendirmelerle hastada ameliyat sonrası ortaya çıkabilecek problemleri yordamak

 • Ameliyat sonrası değerlendirmelerle hastada uzun süreli olarak ortaya çıkan olumlu veya olumsuz gelişmeleri takip etmek

 

Psikometrik değerlendirme öncesinde bilmeniz gerekenler

Çocuk Nöroloji Ünitesi doktorları tarafından istenen psikometrik değerlendirmeye gelirken çocuğunuzun uykusuz ve aç olmamasına dikkat ediniz. Özellikle EEG veya manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tetkiklerinin olduğu güne randevu almamaya gayret ediniz. Çünkü bu işlemlerde çocuğunuzun sakin durması için verilecek ilaçlar test esnasında performansını olumsuz yönde etkileyecektir. Yine testin verileceği gün yüksek ateş, kusma, ishal, öksürük vb. gibi şikayetlerinin olmamasına, yada o gün aşı, lomber ponksiyon (LP), biyopsi vb bir işlemin yapılmamış olmasına dikkat ediniz.

 

Psikometrik değerlendirme odasında…

Psikometrik değerlendirme çocuğun yaşına ve verilecek testlerin  özelliğine göre 15-60 DAKİKA kadar sürecektir.

 

Özel eğitim nedir?

Özel eğitimin amacı, zihinsel, fiziksel, sosyal ve konuşma gelişimleri yaşıtlarından geride takip eden çocukların eğitim ihtiyaçlarını karşılamak, tek başına yaşamını sürdürebilir hale getirmek ve  onları toplumla bütünleştirmektir. Ayrıca özel eğitime gereksinim duyan öğrencilerin normal okullarda yaşıtları ile birlikte eğitim görmeleri de sağlanmaktadır. "Kaynaştırma" olarak tanımlanan bu uygulamanın yaygınlaştırılmasına çalışılmaktadır.           

 

Özel eğitim amacıyla düzenlenen sağlık kurul raporu nasıl alınır?

 • Çocuğunuzun son altı ay içinde Hacettepe Çocuk Nöroloji Ünitesi’nde muayene edilmiş ve psikometrik değerlendirmesinin yapılmış olması

 • Psikolog tarafından gelişim tanımlama raporunun doldurulması gerekmektedir.

 

Bu değerlendirmelerden sonra dosyanızı sekreterliğimize teslim edeceksiniz. Sağlık Kurulu Raporları yaklaşık 1 ay içinde hazırlanabilmektedir.  Alınan bu raporlar 1 yıl için geçerlidir. 

  

Girişimsel İşlemler

Lomber Ponksiyon (LP): Beyin içindeki boşluklarda ve omurilik çevresinde dolaşan sıvının incelenebilmesi için uygulanan bir yöntemdir. Çeşitli hastalıkların (enfeksiyon, kanama, tümör, metabolik-dejeneratif, multipl skleroz vb) belirtilerini görebilmek, kafa içi basıncını ölçebilmek veya tedavi uygulayabilmek amacıyla LP yapılması gerekebilir.

 

Nöromusküler Hastalıklar ve Cilt-Kas-Sinir Biyopsisi: Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Nöroloji Ünitesi diğer dallarda olduğu gibi nöromusküler hastalıklar açısından da ülkemizdeki en önemli referans merkezidir. Ailelere verilen hizmetin yanısıra, yeni hastalıkların tanımlanması, bu hastalıkların genetik ve klinik özelliklerinin ortaya konması, tedavi seçeneklerinin geliştirilmesi açısından ülkemizdeki çalışmalara öncelik etmektedir. Musküler distrofiler ve farklı tipleri, inflamatuar miyopatiler, konjenital musküler distrofiler, non-progresif miyopatiler, miyotonik distrofiler, miyotoni sendromları, mitokondriyal hastalıklar ve spinal musküler atrofiler başlıca izlenilen hastalık gruplarıdır. Duchenne musküler distrofisi, spinal musküler atrofi (SMA), mitokondriyal hastalıklarda nokta mutasyonları ve delesyonlar, Freidreich’s ataksisi (FRDA) ve konjenital musküler distrofilerin bazı alt tiplerinde Tıbbi Biyoloji, Genetik ve Pediatrik Patoloji bölümlerinin işbirliği ile moleküler tanı mümkündür. Bu hastalıklarda doğum öncesi tanı da mümkündür. “Nöromusküler hastalık” düşünülen hastalar Ortopedi, fizik tedavi ve rehabilitasyon yüksek okulu “Nöromusküler grup” ve Beslenme ve Diyet bölümlerinde belirli aralıklarla izlenirler. Öncelikli olarak hastalar şikayet, hikaye ve intrauterin fetal hareketler, ayrıntılı motor ve mental gelişim basamakları açısından sorgulandıktan sonra aile öyküleri ve aile ağacı ile birlikte değerlendirilir. Serum kreatin kinaz (CK) ve kas ultrasonografisi uygulanan ilk basamak laboratuvar tetkikleri olmakla birlikte elektromiyografi (EMG) çocukluk yaş grubunda uygulanması zor ve deneyim gerektirdiği için seçilmiş vakalar dışında genelde tercih edilmez. Ancak bu tetkik myastenia gravis ve periferik sinir hastalıklarında çok değerlidir. Kas biyopsisi, endikasyon konulan hastalarda Pediatrik Patoloji Ünitesinde bulunan biyopsi odasında uzman hekimler tarafından yapılır. Cilt biyopsisi sık başvurulan bir tetkik olup genelde kas dokusu ile birlikte alınır ve tanısal değeri çok yüksektir. Sinir biyopsisi ise çocukluk çağı hastalıklarında giderek az uygulanmaktadır.

 

Kas biyopsisi öncesinde bilinmesi gerekenler

 • Kas biyopsilerinin her gün sabah 8.00-8.30 saatleri arasında yapılması planlanmıştır. Bu nedenle biyopsi öncesinde ilgili uzman hekimden randevu alınması gerekir. Bir gün öncesinde başvuru gerekli premedikasyonun planlanması, biyopsi için gerekli malzeme ve setin sağlanması için gereklidir.
 • 10 yaş altında çocuklara lokal anestezi yanı sıra biyopsi öncesi kardiyolojik kokteyl veya gerek olduğunda kloralhidrat ile premedikasyon yapılırken, 10 yaştan büyük ve koopere olabilecek çocuklara sadece uygun lokal anestezi uygulanır. Biyopsi öncesinde aç olmak gerekmez.
 • Premedikasyon hastanemiz çocuk acil polikliniğinde biyopsiden yarım saat önce yapılır.
 • Bilinen hastalıklar, lokal anesteziklere karşı allerjik reaksiyon, kullanılan ilaçlar biyopsi öncesi bildirilmelidir.
 • Kas biyopsileri genellikle sağ uyluktan yaklaşık 3 cm’lik bir kesi ile yapılır. Alınan kas parçası küçük olduğundan güçsüzlük yapmaz. Kesi yeri üç adet sütür ile kapatılır.
 • Biyopsi yeri 24 saat kapalı kaldıktan sonra açılır ve günde üç-dört kez pansuman yapılarak, onuncu günde dikişler alınır.
 • Biyopsi işlemi sonrasında bir hafta oral antibiotik ve gerek olduğunda analjezik kullanılır. Biyopsi yapılan gün içerisinde çocukların dinlenmesi ve aşırı aktiviteden kaçınılması önerilir. Ertesi gün hastalar normal aktivitelerine dönebilirler.
 • Biyopsi sonucu ortalama 1 ay içerisinde Pediatrik Patoloji Ünitesi tarafından rapor edilir ve bölümümüzde hastalar yeniden değerlendirilerek gerekli yönlendirmeler, ek testler yanı sıra aileler düşünülen hastalıklar açısından bilgilendirilir.

   

 

 

Doktorlarımız    Başa Dön

Prof. Dr. Meral Topçu

Metabolik-dejeneratif hastalıklar, epilepsi, epilepsi cerrahisi

 

Prof. Dr. Banu Anlar

Gelişimsel nöroloji, nöro-immünoloji

 

Prof. Dr. Haluk Topaloğlu

Sinir-kas hastalıkları

 

Prof. Dr. Güzide Turanlı (Başkan)

Elektrofizyoloji, epilepsi, epilepsi cerrahisi

 

Prof. Dr. Göknur Haliloğlu

 

Doç. Dr. Dilek Yalnızoğlu

Elektrofizyoloji, epilepsi, epilepsi cerrahisi

 

Y. Doç. Dr. Bahadır Konuşkan
 

Randevu almak için    Başa Dön

Poliklinik kontrol randevuları

Poliklinik konsültasyon randevuları

EEG randevuları

EEG-Video Monitorizasyon randevuları

Uyarılmış Potansiyel randevuları

Psikometrik Değerlendirme randevuları

 

Poliklinik randevuları

Poliklinik muayene randevuları 444 4 444 numaralı telefondan ve www.hacettepe.com.tr adresindeki “Online Randevu Al” linkinden verilmektedir.

Hastanın Genel Pediatri polikliniğinden geçmesi ya da daha önce bölümde görülmüş olması şartı aranmaktadır. (Süre önemli değil)

0-18 yaş arası çocuklar muayene edilmektedir.


Poliklinik konsültasyon randevuları:  Sadece Nöroloji konsültasyonu istenmiş hastalara randevu verilmektedir. 

Elektroensefalografi (EEG) randevuları

 

EEG randevuları 444 4 444 numaralı telefondan verilmektedir.

Hastanın Çocuk Nöroloji takibinde olması gereklidir.

Hasta çekime gelirken normal uykusunun yarısı kadar uykusuz kalması ve almakta olduğu ilaçlarda değişiklik yapılmaması gerekmektedir. Hasta çekime aç gelmemelidir. Çocukların uyumalarına göre randevu saatlerinde kayma olabileceği ihtimalinin olacağı bilinmelidir.

 

Kısa Süreli EEG-Video Monitorizasyon (KS EEG-VM) randevuları

Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’nin dördüncü katındaki Çocuk Nöroloji Bölümü’müzün içinde yer alan 5 ve 6 numaralı odalarda  çalışan Yüksek Hemşire Fatma Dinler tarafından verilir. Randevular 2-3 ay sonrasına kadar verilmektedir. Bu randevu telefon ile de alınabilmektedir. Bu nedenle 0-312-3051968 veya 0-312-1193 no.lu telefonlardan Yük. Hemş. Fatma Dinler ile görüşünüz. 

 

Randevu tarihinde resmi sevk kağıdınız ve/veya sağlık karneniz ile geliniz.

 

Uzun Süreli EEG-Video Monitorizasyon (US EEG-VM) randevuları

Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’nin dördüncü katındaki Çocuk Nöroloji Bölümü’müzün içinde yer alan 5 ve 6 numaralı odalarda  çalışan Yüksek Hemşire Fatma Dinler tarafından verilir. Randevular için aileden ulaşılabilecek bir telefon numarası alınır ve daha sonra Yük. Hemş. Fatma Dinler tarafından hasta ailesi aranır ve genellikle randevu tarihinden 24-48 saat önce randevusu bildirilir.

 

Randevu tarihinde hastaneye yatış yapılacağı için resmi sevk kağıdınız ve/veya sağlık karneniz ve en uzun 7 gün hastanede yatış esnasında gerekli olabilecek malzemeleriniz ile geliniz. Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’nin dördüncü katındaki Çocuk Nöroloji Bölümü’müzün koridorunda yer alan 5 ve/veya 6 numaralı odalarında  çalışan Yüksek Hemşire Fatma Dinler’i bulunuz ve kendisinden hastaneye yatış kağıdını aldıktan sonra Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi zemin katındaki hasta yatırma bölümünden yatış işlemlerinizi  yaptırınız. Daha sonra çocuk hastanemizin yataklı servislerinden Bölüm 35’e (3 numaralı kapıdan girip 5. kata çıkarak) yatış ilemi yapılmış dosyanız ile bu bölümün sekreterliğine başvurunuz.

 

Uyarılmış Potansiyeller (VEP, ERG, BAEP, SEP) randevuları

Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’nin dördüncü katındaki Çocuk Nöroloji Bölümü’müzün koridorunda yer alan 8 numaralı odadan verilir.

 

Randevu almaya lütfen Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri’nin İstek Belgesi’yle ve varsa resmi sevk kağıdınız ve/veya sağlık karneniz ile geliniz. İstek belgenizdeki “Klinik Bilgi” ve “Doktor Adı” bölümleri gereğince doldurulmuş olmalıdır.

 

Psikometrik Değerlendirme randevuları

Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’nin dördüncü katındaki Çocuk Nöroloji Bölümü’müzün koridorunda yer alan 3 numaralı odadan verilir.

 

Girişimsel İşlemlerin randevuları

Bu işlemler için çocuğunuzu inceleyen hekim tarafından size ne zaman, hangi saatte, nereye, hangi malzemelerle gelmeniz gerektiği bildirilecektir.   

 

Bölümümüze ulaşmak için    Başa Dön

Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’nin dördüncü katındadır. 1 veya 2 No.lu kapılardan girildikten sonra Çocuk Hastanesi’nin koridorlarındaki asansörler ile 4. kata çıkılmalı ve Çocuk Nöroloji sekreterliğine müracaat edilmelidir. 

 

Telefonlar: 0-312-3051165

0-312-3051185

 

Poliklinik odaları

Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’nin dördüncü katındadır. 1 veya 2 No.lu kapılardan girildikten sonra Çocuk Hastanesi’nin koridorlarındaki asansörler ile 4. kata çıkılmalıdır. Bölümlerle bağlantıyı sağlayan koridor üzerinde kapısının üzerinde “1, 2 ve 4” yazan sağdan birinci, ikinci ve dördüncü odalardır.

 

Telefonlar: 0-312-3051165

0-312-3051185

 

EEG Laboratuvarı

Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’nin dördüncü katı’ndadır. 1 veya 2 No.lu kapılardan girildikten sonra Çocuk Hastanesi’nin koridorlarındaki asansörler ile 4. kata çıkılmalıdır. Bölümlerle bağlantıyı sağlayan koridor üzerinde kapısının üzerinde “7” yazan soldan ikinci odadır.

 

Telefon: 0-312-3051153

 

Kısa Süreli EEG-Video Monitorizasyon Laboratuvarı

Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’nin dördüncü katı’ndadır. 1 veya 2 No.lu kapılardan girildikten sonra Çocuk Hastanesi’nin koridorlarındaki asansörler ile 4. kata çıkılmalıdır. Bölümlerle bağlantıyı sağlayan koridor üzerinde kapısında Aydan Semker EEG-Video Monitorizasyon Laboratuvarı yazan odadır.

 

Telefonlar: 0-312-3051968

0-312-3051193

 

Uzun Süreli EEG-Video Monitorizasyon Laboratuvarı

Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’nin yataklı hastalar bölümünün beşinci  katı’ndadır. 3 No.lu kapıdan girildikten sonra sağ taraftaki asansörler aracılığı ile 5. kata çıkılır. Bölüm 35 içinde yer alan yataklı bir bölümdür. Randevular için kısa süreli EEG-video monitorizasyon bölümünde verilen telefonlar geçerlidir. Aşağıdaki numara odada yatmakta olan hastayla temas içindir.

 

Telefon: 0-312-3051350

 

Uyarılmış Potansiyeller (VEP, ERG, BAEP, SEP) Laboratuvarı

Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’nin dördüncü katındadır. 1 veya 2 No.lu kapılardan girildikten sonra Çocuk Hastanesi’nin koridorlarındaki asansörler ile 4. kata çıkılmalıdır. Bölümlerle bağlantıyı sağlayan koridor üzerinde kapısında “8” numara yazan soldan ilk odadır.

 

Telefon: 0-312-3051153

 

Psikometrik Değerlendirme odası

Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’nin dördüncü katındadır. 1 veya 2 No.lu kapılardan girildikten sonra Çocuk Hastanesi’nin koridorlarındaki asansörler ile 4. kata çıkılmalıdır. Bölümlerle bağlantıyı sağlayan koridor üzerinde kapısında “3” numara yazan sağdan üçüncü odadır.

 

Telefonlar: 0-312-3051165

0-312-3051185

 

Kan alma odası

Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’nin  dördüncü katındadır. 1 veya 2 No.lu kapılardan girildikten sonra Çocuk Hastanesi’nin koridorlarındaki asansörler ile 4. kata çıkılmalıdır. Bölümlerle bağlantıyı sağlayan koridor üzerinde  kapısında “5” “Hemşire Odası” yazan soldan beşinci odadır.

 

Telefon: 0-312-3051193

Her Hakkı Saklıdır © 2011 Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Bilgi İşlem Müdürlüğü
info@hacettepe.com.tr