English | Arama | İletişim

Alerji ve Astma

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI ANABİLİM DALI

ALERJİ VE ASTMA ÜNİTESİ

 

Allerji ve Astma Ünitesi’nde çocuklarda bronşiyal astım (allerjik ve allerjik olmayan), allerjik rinit (allerjik nezle), besin, ilaç ve deri allerjileri başta olmak üzere tüm allerjik hastalıkların tanı ve tedavisine yönelik eğitim ve hasta hizmeti verilmektedir.

 

Allerji ve Astma Ünitesi’nde allerjik hastalıkların tanı ve tedavisi için en güncel ve en iyiyi hedefleyen bir ekip öğretim üyeleri öncülüğünde hizmet vermektedir. Bu ekipte allerji uzmanları, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlık eğitimi alan doktorlar ve intörnler, iki yüksek hemşire, üç biyolog ve bir teknisyen yer almaktadır. Ünitemizde üç adet poliklinik hasta muayene odası, kan alma odası, tedavi odası, immünoterapi hazırlama ve uygulama odaları ile deri testleri için birer oda ve solunum fonksiyon laboratuvarı bulunmaktadır.

 

Allerji ve Astma Ünitesi ülkemizde ilk kurulan allerji ünitesi olup ülkenin her yerinden gelen veya sevk edilen hastalarda en gelişmiş tanı yöntemlerinin uygulandığı bir merkez niteliğindedir. Bronşiyal astım, allerjik rinit, besin allerjisi, atopik dermatit ve ilaç allerjilerine yönelik tüm klinik kan tahlilleri, deri testleri, solunum fonksiyon testleri ve karşılaşma testleri bölümümüz içinde ve laboratuvarlarında yapılabilmektedir. Allerjik hastalıkların tedavisi en son ilkeler doğrultusunda uygulanmasının yanısıra başarılı bir tedavinin ancak iyi bir eğitim ile sağlanacağı düşünüldüğünden hasta eğitimine de ayrı bir önem verilmektedir.

 

Halk arasında “aşı tedavisi” olarak bilinen immünoterapi, başta allerjik rinit, arı allerjisi olmak üzere ve belirli özellikleri taşıyan astımlı hastalara konunun uzmanı allerjist doktorlar tarafından standardize antijenler kullanılarak uygulanmaktadır.

 

 Bölümümüzde verilen tıbbi hizmetler

 Doktorlarımız

 Randevu almak için

 Bölümümüze ulaşmak için

 

 

Bölümümüzde verilen tıbbi hizmetler    Başa Dön

Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi bünyesinde hastalara acil servis, yoğun bakım ve servis hizmeti verilebilmektedir. Bu servislere yatan hastalar ünitemizin doktorları tarafından izlenmektedir.

 

Alerjik hastalıkların tanısında hastanın herhangi bir allerjene duyarlı olup olmadığını tayini için deri testleri ile kanda allerji saptama yöntemleri (total IgE ve spesifik IgE) yapılmaktadır. Ayrıca besin veya ilaç allerjisi şüphesi olan hastalarda ilaç veya besinlerle karşılaşma testleri allerji uzmanları tarafından ünitemizde gerçekleştirilmektedir.

 

Ünitemiz içindeki solunum fonksiyon laboratuvarında solunum yolları hastalıklarının tanısında yararlanılan spirometri, hava yolu iletkenlik ve direnci , akciğer hacimleri, akciğer komplians ölçümleri yapılmaktadır. Hava yolu duyarlılığını ölçmek için hastalara egzersiz yaptırılarak veya bazı ilaçlar verilerek özel solunum testleri gerçekleştirilmektedir. Allerjik rinit hastalığı tanısına yönelik burun basıncı ve direncine ait ölçümler (rinomanometrik ölçümler), burun akıntısında hücre sayımı yapılmakta ve hemen sonuç alınabilmektedir.

Penisilin, anestetik ilaçlar ve diğer ilaç grupları ile allerjik reaksiyon tanımlayan hastalara ilaçlar ile deri testleri yapılmakta, kullanımı zorunlu ilaçlarda ise hastalar servise yatırılarak desensitizasyon (duyarsızlaştırma) protokolü uygulanmaktadır.

 

Deri testleri, burun basıncı ölçümleri, solunum fonksiyon testleri, kan, burun sıvıları ve balgamda hücre sayımı incelemelerinin sonuçları aynı gün içinde alınabilmektedir. Kan testleri ise en geç bir hafta içinde sonuçlanabilmektedir. Bazı testler ise randevu verilerek yapılmaktadır.

 

Deri testleri yenidoğan bebekler de dahil olmak üzere her yaşta yapılabilmektedir. Ancak deri testlerinin doğru sonuç vermesi için hastaların test gününden önceki son bir hafta içinde antihistaminik içeren allerji, grip, soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarını almamaları gerekmektedir.

 

Allerjik hastalıklar üzerine güncel konular ve en yeni gelişmeleri yakından izlemek amacıyla uluslararası allerji dergilerinde yayınlanmış yazılar makale saatlerinde tartışılmakta ve seminer saatleri, vaka başı toplantıları ile hastalara yönelik araştırma ve incelemeler tüm ünite öğretim üyelerinin katılımı ile gerçekleşmektedir. Ayrıca tıbbi kaynaklara yeni bilgiler kazandırmak ve ünitemizin her zaman en yeni teknik ve bilgileri uygulamakta geri kalmaması için Çocuk Allerji ve Astma Ünitesi’ne ait laboratuvarda araştırmalar sürdürülmektedir. Bu araştırmalar astım ve diğer allerjik hastalıkların hücresel ve genetik-moleküler düzeyde sebeplerini ve mekanizmalarını aydınlatmaya yöneliktir. Bu amaçla yurt içi ve yurt dışı birçok merkezle aktif olarak işbirliği yapılmaktadır.

 

Her yıl Mayıs ayının ilk haftasında Dünya Astma Günü’nü kutlamak amacıyla ünitemiz ile diğer üniversite ve hastanelerdeki allerji uzmanlarının ortak katılımı ile ülke çapında doktorlara, allerji hastalarına ve ailelerine yönelik eğitim toplantıları düzenlenmektedir.

 

Doktorlarımız    Başa Dön


Prof. Dr. Cansın Saçkesen (Başkan)
Prof. Dr. Ömer Kalaycı

Prof. Dr. Bülent E. Şekerel

Yrd. Doç. Dr. Özge Uysal Soyer
 

Randevu almak için    Başa Dön

Poliklinik muayene randevuları 444 4 444 numaralı telefondan ve www.hacettepe.com.tr adresindeki “Online Randevu Al” linkinden verilmektedir.

0-17 yaş arası çocuklar muayene edilmektedir.

Hastanın Genel Pediatri polikliniğinden geçmesi ya da daha önce bölümde görülmüş olması şartı aranmaktadır. ( Süre önemli değil )

 

Bölümümüze ulaşmak için    Başa Dön

Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi 1 No’lu kapıdan (Çocuk Acil girişinin hemen yanından) girildiğinde Çocuk Allerji ve Astma Ünitesi ikinci katta bulunmaktadır.

 

Telefonlar: 0-312-3051700

0-312-3051701

0-312-3051702

0-312-3242511

Her Hakkı Saklıdır © 2011 Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Bilgi İşlem Müdürlüğü
info@hacettepe.com.tr