English | Arama | İletişim

Endokrinoloji

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI ANABİLİM DALI

ENDOKRİNOLOJİ ÜNİTESİ

 

Pediatrik Endokrinoloji Ünitesi 1965’te kurulmuş, 2011 yılında Bilim Dalı olmuştur. Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi içinde hizmet veren.. bölümümüzde çocuk ve adölesan yaş grubundaki büyüme ve ergenlik sorunları, tiroid hastalıkları, diabetes mellitus (şeker hastalığı), cinsiyet belirsizlikleri, metabolik kemik hastalıkları, obezite, böbreküstü bezi hastalıkları, aşırı kıllanma ve adet düzensizliği ile ilgili hastalıkların tanı, tedavi ve izlemi öğretim üyeleri tarafından yürütülmektedir.

 

Bölümümüzün hasta hizmetleri dışında endokrinolojik hastalıklara özgü tanısal tetkiklerin yapıldığı bir laboratuvarı da mevcuttur.

 

 Bölümümüzde verilen tıbbi hizmetler

 Doktorlarımız

 Randevu almak için

 Bölümümüze ulaşmak için

 

 

Bölümümüzde verilen tıbbi hizmetler    Başa Dön

Poliklinik hizmetleri

Yataklı servis hizmetleri

Hasta eğitim hizmeti

Endokrinolojik testler

Endokrin Laboratuvarı

 

Poliklinik hizmetleri

Haftanın her işgünü poliklinik hizmeti verilmektedir. Pazartesive Cuma günleri genel endokrin polikliniği, Salı ve Perşembe günleri ise diyabet polikliniği yapılmaktadır. Çarşamba günü konsey ve eğitim günüdür. Poliklinik hizmeti saat 08:30’da başlayıp 16:00’ya kadar devam etmektedir, saat 15:00–16: arasında tetkik sonuçları değerlendirilmektedir.

 

Yataklı servis hizmetleri

Pediatrik endokrinoloji ile ilgili hastalar gerektiğinde Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri yataklı servislerinde yatırılarak izlenmektedir.

 

Hasta eğitimi

Bölümümüzde özellikle diyabet ve büyüme hormonu eksikliği olan hastalara özel eğitim verilmektedir.

 

Endokrinolojik testler

Bölümümüzde endokrinolojik hastalıkların tanısında veya hastaların izleminde gerekli olan özel testler Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri sabah saat 08:00’den itibaren bir endokrinoloji uzmanı denetiminde, uzman doktor ve hemşire tarafından uygulanmaktadır.

 

Endokrinoloji Laboratuvarı 

Pediatrik Endokrin Araştırma Laboratuvarı’mızda HbA1c, IGF-I, IGFBP-3, 17-OH progesteron, sensitif östradiol, idrarda iyot ve serbest kortizol, dihidrotestosteron, 11 deoksikortizol çalışılmaktadır. Bu tetkikler için bölümümüze başvurulması gerekmektedir.

 

Doktorlarımız    Başa Dön

Prof. Dr. Nurgün Kandemir (Bölüm Başkanı)

Prof. Dr. Ayfer Alikaşifoğlu

Prof. Dr. Alev Özön

Prof. Dr. Nazlı Gönç

 

Randevu almak için    Başa Dön

Bölümümüze ilk kez gelecek olan hastaların randevusu için kişisel müracaat etmesi gerekmektedir. Hastanemiz kuralı gereğince, endokrinolojik sorunu olup poliklinik muayenesi olmak isteyen hastaların öncelikle genel pediatri polikliniğinde görülmesi gerekmektedir. Tüm randevular bölüm sekreterliğine başvurularak alınmaktadır.

 

Bölümümüze ulaşmak için    Başa Dön

Bölümümüz Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’nin 3. katındadır. 1 No.lu kapıdan girdikten sonra asansör veya merdivenle bölümümüze ulaşılabilir.

 

Telefonlar: 0-312-3051124

0-312-3051888

0-312-3108586 

Her Hakkı Saklıdır © 2011 Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Bilgi İşlem Müdürlüğü
info@hacettepe.com.tr