English | Arama | İletişim
Resim
Prof. Dr. Mahmut Nedim Doral
ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden 1979’da mezun olduktan sonra 1979-1983 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini aldı. 1985’de İngiltere’de Dr. Alpar ve Dr. Aichroth, 1987’de İngiltere’de Ian Pinder, C J McClelland “Belfast, Musgrave Park Hospital” da çalışmalar yapan Dr. Doral daha sonra Toronto’da Prof. RW Jackson, MD, East Lansing’te Prof. L. Johnson, MD ile araştırmalarda bulundu. Daha sonra, 1989-1990’da Fransa'da uzmanlık sonrası öğrencisi olarak Fransız Devlet bursuyla Roy-Camille ve Gérard Saillant Klinikleri’nde diz cerrahisi ve artroskopi alanında çalışmalar yaptı. Hacettepe Üniversitesi’nde 1989’da doçent, 1994’te profesör oldu.

2001-2003 yılları arasında Avrupa Spor Travmatolojisi Derneği (EFOST), 2002-2004 yılları arasında Türkiye Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi Derneği (TUSYAD), 2004-2006 yılları arasında ise Asya-Pasifik Diz Cerrahisi Derneği (APKS) Başkanlığını yapmış olan Dr. Doral ESSKA’da değişik eğitim komitelerinde görev almıştır. 2010-2011 yılları arasında Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği (TOTBİD) başkanlığını yürütmüştür. Dünya Spor Yaralanmaları ve Diz Cerrahisi Derneği (ISAKOS) Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Olimpiyat Komitesi İcra Kurulu Üyesi olan Dr. Doral hâlen TOTBİD Yönetim Kurulu’nda ‘bir önceki başkan’ olarak görevine devam etmektedir.

Uluslararası çok hakemli yedi dergide editörler grubunda yer almakta olan Dr. Doral’ın editörlüğünü yapmış olduğu ve Springer Verlag tarafından yayımlanan “Sports Injuries” kitabı hâlen uluslararası düzeyde en geniş kapsamlı ortopedik spor travma başlığını korumaktadır. Ulusal ve uluslararası düzeyde 200’ün üzerinde yayımlanmış çalışmaları olan Dr. Doral’ın başlıca uzmanlık alanı spor travmatolojisi, eklem cerrahisi, artroskopi ve endoskopik cerrahi ana başlığında; özellikle diz, ayak bileği, omuz, aşil ve diğer tendon cerrahileridir. Dr. Mahmut Nedim Doral, kurucusu olduğu Spor Hekimliği Anabilim Dalı’nda 2002 - 2013 yılları arasında Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmıştır. Hacettepe Üniversitesi Sporcu Sağlığı Performans Değerlendirme Uygulama ve Araştırma Merkezi/SAPEDUM’un başkanlığını 1994’ten beri HÜTF Spor Hekimliği ile bağlantılı olarak devam ettirmektedir. Prof. Dr. Mahmut Nedim Doral 2011 yılından beri Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanlığı görevini sürdürmektedir.
 
Her Hakkı Saklıdır © 2011 Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Bilgi İşlem Müdürlüğü
info@hacettepe.com.tr